24-saatlik-idrar-tahlili

İdrar toplamaya sabah saat 8’de başlayınız. Sabah 8’de tuvalete gidip idrarınızı tuvalete yapınız. Daha sonra tüm gün boyunca idrarınızı bir şişeye yapınız, kesinlikle tuvalete yapmayınız. Gece de idrarınızı aynı şişeye yapmaya devam ediniz. Eğer bir şişe yetmezse başka bir şişeye geçebilirsiniz. Ertesi sabah saat 8’de idrar ihtiyacınız olmasa da mutlaka tuvalete gidiniz ve idrarınızın tümünü aynı şişeye yapınız.

Eğer size herhangi bir katkı maddesi verilmişse bunu idrar toplamaya başladıktan sonra yaptığınız ilk idrarın içine karıştırın. Daha sonra idrarınızı bu şişeye toplamaya devam edin.

İdrar örneği toplama süresince ve laboratuvara ulaştırılana kadar serin ve karanlık bir yerde tutulmalıdır (buzdolabı gibi).

Toplanan idrar aynı gün laboratuvara ulaştırılmalıdır.

24-saatlik-idrar-tahlili

Bazı tetkikler için  (VMA, HVA, 5-HIAA, kalsiyum, fosfor, oksalat, bakır gibi) idrarın koruyucu madde üzerine toplanması gerektiğinden, toplama işleminden önce laboratuvara danışılmalıdır.

Laboratuvar tarafından verilen koruyucu maddeler tahriş edici maddeler olup, cilt, göz ve deriye temas etmemelidir. Kesinlikle içilmemeli ve çocuklardan uzak tutulmalıdır.

24 saatlik idrarda 5-hidroksiindolasetik asid (5-HIAA), vanil mandelik asid (VMA) ve metanefrin analizi için dikkat edilmesi gerekenler:
İdrar toplamaya başlamadan 3 gün önce bazı besin ve ilaçların alınmaması gerekmektedir ;

  • Tüketilmemesi gereken besinler: Muz, çikolata, vanilyalı yiyecekler, kafeinli içecekler, portakal, greyfurt, limon
  • Alınmaması gereken  ilaçlar: Epinefrin, Glukagon, Histamin, İnsülin, Levodopa, Lityum, Salisilik Asit, Labetolol, tansiyon düşürücü ilaçlar.

Önemli notlar:

Yukarıda belirtilen ilaçlar kesilmeden önce mutlaka doktorunuza danışınız.

  • İdrar toplamaya başladıktan sonra kesinlikle tuvalete idrar yapmayınız.
  • Topladığınız idrarın bir bölümünü değil tamamını getiriniz.
  • İdrar toplama sırasında günlük işlerinizde herhangi bir kısıtlama yapmanıza gerek yoktur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir