alerji-tedavisi

Alerji Nedir?

Alerji, bağışıklık sistemimizin yabancı bir maddeye karşı aşırı bir tepki göstermesidir. Bu maddelere alerjenler denir.

Polenler, bazı yiyecekler, ilaçlar, kimyasal katkılar alerjenler arasında sayılabilir. Allerjen bir madde ile ilk temas ettiğimizde bağışıklık sistemimiz antikor dediğimiz savunma molekülleri yaratır ve özel bağışıklık hücresi olan mast hücrelerini aktive ederek onları alarm durumuna geçirir. Allerjenle sonraki temaslarda mast hücreleri histamin açığa çıkararak tepki verir. Histamin cildin veya mukozanın şişmesine, döküntülere, solunum yollarının daralmasına veya enflamasyonuna neden olan bir savunma maddesidir.

Alerji, kronik bir hastalıktır ve yaşam boyu devam eder. Allerji tedavisinde amaç, etkiyi en aza indirerek yaşam kalitesini arttırmaktır. Alerji belirtileri ve şiddeti, alerjiden alerjiye, çocuktan yetişkine değişiklik göstermektedir. Alerji teşhisinde en önemli adım, hastalığın öyküsünü ve belirtilerini iyi tanımlamaktır. Bu öğeler eksik kaldığında, alerji teşhisinde yanlışlar yapılabilir.

Alerji Tedavisi

Doğal ilaçlarla bedenin allerjenlere aşırı tepki göstermesini azaltabiliriz.

C Vitamini alın: C vitamini doğal bir antihistaminik olarak kabul edilir çünkü mast hücreleri tarafından açığa çıkarılan histamini inhibe eder. Kırmızı biber, kivi, portakal, greyfrut, brokoli karnı bahar, roka , papaya, çilek, limon C vitamini kaynaklarıdır.

Allerjen maddelerden uzak alın: Allerjik bir reaksiyondan korunmanın en etkili yolu allerjen maddeden uzak kalmaktır. Bu yöntem yiyecek olan allerjenler için iyi bir yöntem olsa da polen gibi allerjenlerden uzak kalmak elimizde olan bir şey değildir.

Süt ürünlerini daha az tüketin: Alerji problemi olan kişiler süt ve süt ürünleri tüketimini azaltmalıdır çünkü bu ürünler nefes alıp vermeyi inhibe ederken mukusu artırırlar. Özellikle astımınız varsa süt ürünlerini mümkün olduğunca azaltmanız gerekir.

Saunaya gidin: Sauna bedenin toksinlerden arınmasına yardım eder. Sauna etkisini evde yaratmak için küveti sıcak su ile doldurun, içine girin, 30 dakika banyoda kalın. Sonra soğuk bir duş alın yatağa yatın. Bol miktarda su için.

UYARI: Kalp ve dolaşım ile ilgili sorununuz varsa veya hamile iseniz, kortizon alıyorsanız saunayı tıbbi bir uzman gözetiminde yapmalısınız.

Yemeklerinize kırmızı biber ekleyin: Kırmızı biber capsiicin denilen anti enflamatuar bir madde içerir. Bu madde allerjik reaksiyonun hafiflemesine yardım olur. Bir kaç gün yemeklerinize yeterince kırmızı biber ekleyin.

İpucu: Eğer yiyeceklere karşı allerjik iseniz, düzenli olarak bedeninizi allerjenlerden ve toksinlerden temizleyen bir içecek diyeti uygulayın, 2 ila 5 gün arası koruyucu içermeyen sebze suları için. Bu diyet atık maddelerin vücudunuzdan atılmasına yardımcı olacaktır.

Homeopatik remediler: Homeopatik remediler bağışıklık sistemini yeniden düzenleyerek allerjinin semptomlarını azaltır.

  • Apis mellifica 10 x ve Rhus toxicodendron 6X: cilt kızarıkları için kullanılır.
  • Sabadilla 4 x: saman nezlesi için kullanılır.

UYARI: Homepatik remediler uzman bir homeopat gözetiminde alınmalıdır. Çünkü bazen bu ilaçlar başlangıçta hastalık semptomlarının alevlenmesine neden olabilir.

polen-alerjisi

Akupunktur: Akupunktur bağışıklık sistemini güçlendirerek alerjinin azalmasına yardımcı olan çok yararlı bir yöntemdir.

Akupres: Allerjik bir reaksiyonla karşı karşıya geldiğinizde başparmak ile işaret parmak aralığına sıkı bir basınç uygulayın ve derin derin ve yavaş nefes alın. Bu sürekli basıncı 2 dakika kadar uygulayın. Sonra diğer elinize de 2 dakika kadar basınç uygulayın.

Bitki ekstreleri: Allerjik deri reaksiyonlarını azaltmak için bazı bitkisel droglar ile kompres veya banyo yapılması faydalı olur. Hamamelis (hamamelis virginiana) ve meşe kabuğu (quercus cortex) ekstreleri egzama ve diğer deri enflamasyonlarına karşı kullanılır. Banyo suyuna kepek veya yulaf ezmesi katılarak banyo yapmak anında yanma ve kaşıntı kızarıklıkların azalmasına yardımcı olur.

Papatya kompresi: Cilde papatya (matricaria chamomilla) suyu ile kompres yapmak şişmenin azalmasına yardımcı olur.

Hava terapisi: Dağda ve deniz kenarında tatil yapmak allerjiye dayalı cilt şikayetlerinin azalmasına yardımcı olur.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir