ani-isitme-kaybi

Basınç hissi ve ıslık sesi ile birlikte oluşan bu rahatsızlık iç veya orta kulak ya da her ikisinde birden oluşan hasardan meydan gelir. Orta kulakta yüksek sese maruz kalındığında veya bir enfeksiyon durumunda kulak zarında yırtılma veya delinme olabilir. Bu durum ses dalgalarının geçişini engelleyebilir.

Aşırı kulak kiri veya derin yapılmış bir kulak temizliği bile ani duyu kaybına neden olabilir. Aşırı gürültü de iç kulakta bulunan kıl hücrelerine zarar verebilir. Ses dalgalarını sinir uyarılarına çevirmek olan bu kıl hücrelerinin zarar görmesi işitme sinirleri boyunca beyne kadar uyarıların iletimini değiştirir ve duymayı azaltır. Ayrıca işitme sinirleri, bir kafa travması veya tümörün basınç yapması sonucu hasar görmüşse işitme kaybı olabilir.

İç kulakta kan akışı nedeniyle tıkanma oluşması da kısmi veya tam sağırlığa neden olabilir. Ani işitme kaybı diyebilmek için iç kulak tipi sağırlığın en çok 3 gün içinde veya daha kısa sürede yerleşip, birbirini izleyen 3 ayrı frekansta, toplam 30 db. üzerinde olması gerekmektedir. Bu ani işitme kaybı belirtisinin klasik tanımıdır. Ani işitme kaybında tıbbi tedavi mutlaka gereklidir. Ancak işitme duyumuzu korumamızın birçok yolu vardır. Doğal ilaçlar kullanarak kan dolaşımına yardımcı olmak ve yüksek sesten kulakları korumak gibi.

ani-isitme-kaybi

Neler yapmalı?

Öncelikle ani işitme kaybının tümör, kan pıhtısı veya Meniere hastalığından kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek için bir KBB uzmanına başvurun.

Kan akışını geliştiren bitkilerle birlikte E vitamini, sarımsak gibi doğal anti-koagülanlar kullanmak tıbbi tedaviye yardımcı olur. Ayrıca bu doğal anti koagülanlar ve kan akışını geliştiren ilaçlar ani işitme kaybının ve yaşlılık, sürekli gürültü nedeniyle oluşan işitme kaybının iyileşmesine yardımcı olur. Diğer önleyici tedbirler ise kulak temizliği, aşırı gürültülü ortamlarda bulunmamak veya aşırı gürültülü ortamlarda bulunduğumuzda işitme duyumuzu korumaktır.

Kan dolaşımını desteklemek: Tavşan memesi (ruscusaculeatus), alıç (crataegus monogyna), Mabet ağacı-ginkgo (:ginkgo biloba) gibi bitkilerin yanı sıra bazı besin takviyeleri, yiyecekler ve enzimler duyu kaybına neden olan kan pıhtılarını azaltır. Keten tohumu yağı, sarımsak, soğan, zencefil kanı sulandırarak kan pıhtılaşmasını oluşumunu azaltır ve var olan kan pıhtılarını çözerek kan dolaşımının kulak dahil olmak üzere bütün bedende artmasına yardımcı olur. Ananasta bulunan bir enzim olan bromelain de kan dolaşımını destekleyici etki gösterir.

E vitamini doğal bir antikoagülan olduğu için kulaktaki kan basıncını azaltarak enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini güçlendirir. Magnezyum ise kan damarı spazmlarını önler.

Kan dolaşımı için gingko: İç kulaktaki kan akışı bir kan pıhtısı nedeniyle azalır veya engellenirse işitme kaybı oluşur. Bir kaç ay boyunca alınan gingko tabletleri pıhtılaşmayı azalttığı, iç kulaktaki ve beyindeki kan dolaşımını düzelttiği için yararlı olur. Ayrıca bu tabletler kulak çınlamasını ve baş dönmesini de azaltır. UYARI! Antikoagülan ilaç kullananlar ginkgo kullanmamalıdır.

İşitmenizi korumak: Yüksek sesli müzik ve gürültü kulağımızın hassas mekanizmalarına zarar verir. Kendinizi korumak için müzik dinlerken sesi diğer sesleri de duyabilecek kadar açmanızı öneririm. Kulaklık ile müzik dinlerken de sadece kendinizin duyacağı kadar açın. Düzenli olarak makine gürültüsüne maruz kalmak işitme kaybına neden olabilir. İşyerinde veya evde gürültülü makinelerle çalışırken kulaklık takılmalıdır.

Günlük kulak temizliği: Kulaklarınızı temizlerken çok derine inmemeye özen gösterin. Hatta aşırı sürtünme bile kulak zarına zarar verebilir. Dış kulağı her gün yıkayın. Kulak kirini temizlemek için bitkisel veya mineral yağ kullanın.

Alternatif teknikler: Ani işitme kaybını tedavi etmek için birçok alternatif teknik olsa da bunlar araştırmalar sonucu doğrulanmamıştır ve fazla kullanılmamaktadır. Aslında ani işitme kaybı sıklıkla kortizon ile tedavi edilir. Bununla birlikte genellikle Avrupa ve Kuzey Amerika’da aşağıdaki alternatif tekniklerin ani

işitme kaybı tedavisine yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

Akupres ve Akupunktur: Ciddi bir kulak enfeksiyonu varsa akupunktur veya akupres yolu ile bağışıklık sistemi fonksiyonları güçlendirilebilir.

Nöral terapi: Bu teknik Avrupa’da popülerdir. Bu teknikte genelde bedende bulunan akupunktur noktalarına lokal anestesi enjekte edilir. Bu yöntem kronik ağrı için kullanılsa da bazı destekçiler işitme problemlerine de faydalı olduğuna inanıyorlar.

Hiperbarik (super atmosferik basınç) oksijen terapisi: Bu terapide kanlarında ve dokularında yetersiz oksijen olan kişiler özel odalarda normal atmosferik basınçtan 3 kat fazla saf oksijen solurlar (hiperbarik normalden daha fazla basınç demektir.) İşitme kaybında ise teori şöyledir; artan oksijen kan dolaşımını ve kulaklardaki kan damarlarını güçlendirir. Bununla birlikte bu terapi Amerika’da sadece zehirlenme gibi ciddi fiziksel travmalarda ve ameliyat sonrası iyileşmeyi desteklemek için kullanılır.

Homeopatik remediler: Dozajlar için homeopati uzmanına danışın .

  • China: aşırı hassaslıkla birlikte oluşan kulak sesleri için kullanılır.
  • Phosphorus: Kişinin kendi sesi bir yankı gibi duyulur olduğu işitme kaybı için kullanılır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir