anoreksi-nedir

Anoreksiya nervoza öncelikle ergen kızlarda ve genç kadınlarda görülen bir yeme bozukluğudur. En belirgin özelliği ise aşırı zayıflıktır. Bu kişiler halk arasında bir deri bir kemik kalmış denilen derecede zayıf kişilerdir.

Anoreksik kişiler kendi bedenlerini ve yediklerini her zaman negatif şekilde algılarlar. Normal kilonun altında zayıf olmalarına rağmen kendilerini şişman görürler. Obsesif bir şekilde kilolarına ve yediklerine takılıp kalırlar. Sürekli kilo vermek isterler. Her yediklerinde suçluluk duyarlar. Aldıkları her kaloriyi yakmak için zorlayıcı bir şekilde jimnastik yaparlar. Ayrıca kilo almaktan korunmak için iştah kesici ilaçlar alıp laksatifler kullanırlar. Açlık durumları tehlikeli bir halde olmalarına rağmen yemek yemezler.

anoreksi-nedirAneroksinin psikolojik nedenleri ise cinsiyet sorunları ve toplumun zayıflık ve kişisel imajları abartmasına bağlıdır. Genelde aneroksik hastalara psikoterapi önerilir. Bunun yanı sıra iştah açıcı bitkiler ve akupres aneroksik kişilere yeniden yemek yemeği öğrenmelerinde yardımcı olur.

Neler yapmalı? Kilo kaybından kaynaklanan fiziksel problemler ele alınmalıdır. Psikoterapi gereklidir. Psikoterapinin yanı sıra tedaviye yardımcı olarak bitkisel ilaçlar, akupres ve gevşeme teknikleri uygulanmalıdır.

Aneroksiyi tanıyın: Aneroksik olan kişilerin bütün hareketleri ve düşünceleri kilo ve yemek etrafındadır. Kalorilerini sayar, sık sık tartılır. Çok çok az yemek yerler. Aneroksik kişilerde menstruasyon durur. Aneroksiklerin çoğu ayrıca blumiktir. Blumik kişiler bir seferde çok yiyecek yiyip daha sonra bu yediklerini çıkarırlar.

Sağlıklı beslenmeye geri dönmek: Aneroksik kişilere yardım etmek için öncelikle sindirimi kolay olan besleyici çorbalar, meyve suları, sıvı besinler verilmeli çünkü bunlar kolay sindirilir. Ayrıca aneroksiklerin az az sağlıklı ve yüksek kalorili yiyecekler yemesi fizyolojik ve psikolojik olarak daha kolay olur. Yağlı, baharatlı ve çok tuzlu yiyeceklerden kaçınmalıdır. Mideleri çok hassas olduğu için bulantıya neden olabilir. Multi vitaminler ve diğer beslenme destek ürünleri ile yetersiz beslenmenin neden olduğu sorunları tedavi edilebilir.

Gevşemek stresi giderir: Yoga, meditasyon ve derin soluma gibi gevşeme tekniklerini öğrenmek aneroksik kişilerin yaşadığı stres, korkular, hayal kırıklıkları gibi sorunlarını çözmelerine yardımcı olur.

İpucu: Yeme bozukluğu olan kişilerin bulunduğu destek gruplarına katılmak anoreksik kişileri izole edilmiş olma duygusundan kurtulmalarına yardımcı olabilir.

Akupres: Akupres uygulamak (belli noktalara basınç uygulama) iştahı aktive eder. Her yemekten 20 dakika önce göbek ile sternum (göğüs kemiği) arasının orta noktasına 3 dakika boyunca hafifçe basınç uygulayın. Ayrıca eldeki küçük parmaklardaki tırnak yatağının başladığı noktaya 5 dakika boyunca güçlü basınç uygulamakta iştahı açar.

Tıbbi çaylar. Aşağıdaki bitki karışımı da iştah açmakta yardımcı olur.

  • 30 gr karahindiba (taraxacum officinale)
  • 30 gr sarı kantaron 30 gr meyan kökü (glycyrrhize glabra)
  • 30 gr nane yaprağı (mentha piperita). Bu bitkileri karıştırın, bu karışımdan 1 tatlı kaşığı alın ve üstüne 1 su bardağı kaynar su dökün. 10 dakika demleyin ve süzün. Her yemekten 10-20 dakika önce bir bardak için.

Kişisel terapi: Terapist ve hasta birlikte, hastanın aneroksik düşünce ve davranışlarına neden olan kişisel imajı, kendine güveni, davranış kalıpları, cinsel kimliği, ve duygusal çatışmalarını anlamak için çalışırlar.

Aile terapisi: Aneroksik kişi ailesi ile yaşıyorsa aile terapisi çok önemlidir. Aile üyeleri aneroksik kişinin bu problemine neden olan dinamikleri görmeleri ve değiştirmeleri kişinin tedavisi açısından çok faydalı olur. Ebeveynlerin kişiye başarılı olması için baskı yapması veya ilgisiz olması, aşırı eleştirmesi nedenlerden bazıları olabilir. Ayrıca sevimli küçük kız ve büyümeyen genç kadın bakışı sevimli olsa da aneroksiya nevrosanın nedenlerinden biri olabilir. Aile sistemi içinde anoreksik kişinin rolüne de bakmalıdır. Burada vurgulanması gereken sorunla ilgili kalıpları yeniden düzenlemektir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir