aritmi-nedir

Aritmi, ritim bozukluğu, düzensiz kalp atışı anlamına gelir. Aritmi anormal hızlı (taşikardi), anormal yavaş (bradikardi) olabilir. Aritmiler normal, hızlı veya yavaş kalp hızındayken kendi içinde bir düzeninin olabileceği gibi tamamen düzensiz de olabilir. Taşikardiler genel olarak çarpıntı, kuş kanat çırpması, tekerlek yuvarlanması, göğüste çarpıntı veya pırpır hissi şeklinde hissedilir. Bradikardiler genel olarak baş dönmesi, fenalık hissi, bayılma, nabız yavaşlaması, yorgunluk, halsizlik veya güçsüzlük olarak hissedilir. Eğer taşikardi ya da bradikardilerde ritm kendi içinde düzensiz ise yukarıdaki hislerin yanında hem kalp atımlarındaki düzensizlik hem de nabızdaki düzensizlik hissedilir. Bazı aritmiler basit ve önemsiz olabilirken bazıları korkutucu ve ölümcül olabilir.

aritmi-nedir

Aritminin kalp ile ilgili nedenleri

 • Koroner kalp hastalığı (iskemik kalp hastalığı), kalp krizi (akut veya geçirilmiş miyokard infarktüsü) veya genel olarak ateroskleroz (damar serttliği)
 • Doğumsal kalp hastalığı
 • Kardiomiyopati gibi kalp yapısının veya fonksiyonlarının bozulması
 • Kapak hastalığı
 • Kalp yetersizliği
 • İlaçların etkisi

Aritminin kalple ilgili olmayan diğer nedenleri:

 • Sigara
 • Alkol tüketimi
 • Kafein tüketimi (aşırı miktarda çay ve kahve, çikolata, koka kola ve enerji içeçekleri)
 • Uykusuzluk
 • Ciddi stress
 • Öksürük, soğuk algınlığı gibi gribal infeksiyonlar
 • Elektrolit bozuklukları
 • Hipertroidi (tiroid bezinin fazla çalışması, zehirli guatr)
 • Reflü özofajitis (midedeki fıtıklaşmalar ve yemek borusuna olan reflüler)
 • İlaçlar (Astım ilaçları, nezle ve grip ilaçları, kilo vermek için kullanılan reçetesiz satılan ilaçlar).
 • Uyuşturucu madde kullanımı

Neler yapmalı? Aritminin ciddi bir kalp problemine bağlı olup olmadığını öğrenmek için öncelikle kardiyoloji uzmanına başvurmanız gerekir. Bu belirlendikten sonra stres faktörlerini hayatınızdan elimine etmelisiniz. Gevşeme teknikleri ve banyolarını denemelisiniz. Düzenli spor yapmak ayrıca stresi yenmenize ve kalp fonksiyonlarınızın güçlenmesine neden olur. Yeterince uyumalı ve dinlenmelisiniz. Sigara içmekten kaçınmalı, alkol ve kafein alımını sınırlamalısınız. Bu maddeler vücudun mineral dengesini ve uyarıcı etkileri de bedenin fonksiyonlarını bozarlar. Bitkisel remediler ve vitaminler, mineraller aritmi tedavisinde yardımcı olurlar.

Düzenli spor kalbi güçlendirir: Düzenli spor yapmak kalp kasını korur ve güçlendirir. Böylece daha etkin bir şekilde fonksiyon gösterir. Yürüyüş, bisiklete binme, beden hareketleri, kalp için yararlı sporlardır. Yaşlı iseniz veya aritmi probleminiz varsa yoga, tai-chi veya basit gerilme hareketleri yapmalısınız.

Akupunktur: Aritmiyi tedavide akupunktur oldukça işe yaramaktadır. Özellikle dış kulaktaki belirli akupunktur noktalarının stimule edilmesi kalp fonksiyonu üzerinde pozitif bir etki sağlar.

Çarpıntı için zihinsel gevşeme teknikleri: Zihinsel gevşeme teknikleri stres nedeni ile oluşan kalp çarpıntısının azalmasına yardımcı olur. Aşağıdaki egzersizi, içsel konuşma ve imgeleme tekniği ile birleştirerek uygulayın. İçinizden 6 kere “kalp atışlarım düzenli ve sakin” deyin sonra 2 kere “ben sakinim” deyin ve kap atışlarının düzenli çarptığını ve bedeninizdeki bütün gerilimin akıp gittiğini imgeleyin. Kendinizi sakin ve huzurlu bir ortamda imgeleyin.

Sağlık için yemek: Sarımsak kalbe giden kan akışını düzeltir ve vitamin E ile birlikte miyokardı korur. Ayrıca yüksek kolestrolü ve yüksek tansiyonu düşürür. Aritmi probleminiz varsa tedavinize ek olarak sarımsak alımınızı artırabilirsiniz.

Bitkisel remediler: Bitkisel çaylar: Ihlamur(tilia), melisa(melissa officinalis) ve alıç (crataegus oxycantha) gibi bitkilerden yapılan çaylar kalp aktivitelerini dengeler. 4 yemek kaşığı alıç bitkisini 8 bardak su ile 15 dakika kaynatın sonra içine 2 yemek kaşığı melisa ve 2 yemek kaşığı ıhlamur yaprağı koyun. 10 dakika demleyin ve süzün. İsterseniz nane (mentha piperita) veya meyan köküde (glycyrrhize glabra) ekleyebilirsiniz. Günde 3 bardak için.

Alıç Ürünleri: Procyanidolic oligomers (PCO) olarak bilinen flavonoidler alıç bitkisine kavuniçi- kırmızı rengi verir. Bu flavanoidler zayıf kalp kaslarını, bağ dokusunu ve damarları güçlendirir. Ayrıca güçlü birer antioksidandır.

Ginkgo biloba: Ginkgo kalbi takviye eden flavanoidler kaynağıdır. Bu flavonoidler yetersiz kan akışından kaynaklanan aritmileri tedavi eder.

Magnezyum: Aritminin nedenlerinden biri de magnezyum eksikliğidir. Magnezyum içeren gıda takviyeleri kalp ritmini mitral kapal prolapsusunu ve kalp kasını geliştirdiği belirtilmiştir. Her gün 500 mg magnezyum almalısınız daha fazla doz alacaksanız eczacınıza veya doktorunuza danışmalısınız.

Coenzyme Q10: Coenzyme Q10 kalp kasının fonksiyonunu ve elektriksel impulsların iletimini artırmak için kullanılır. Günde 200- 300 mg alınmalıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir