Ateroskleroz

Atardamarlar sağlıklı kişilerde esnek bir yapıya sahiptir. Vücudun denge durumuna göre genişler ya da daralır böylece damardan geçen kan miktarını ayarlar. Çeşitli nedenlerden dolayı atar damarların duvarı bağ dokusu ile kaplanırsa, damar esnekliğini kaybeder. Damar duvarının esnekliğini kaybedip sertleşmesine damar sertliği (atero-skleroz) denir.

Damar sertliği oluştuktan sonra damar duvarından damarın iç kısmına doğru ateromatöz plaklar oluşur. Bu plaklar, damarın tıkanmasına ve damarın yapısının zayıflayarak çeşitli komplikasyonların oluşmasına yol açar. Yaş, damar sertliğinde önemli bir faktördür. İskemik kalp hastalığına bağlı ölümler ileri yaşlarda her 10 yılda belirgin olmak üzere artmaktadır. Damar sertliği sonucu meydana gelen organ hasarları orta yaşlardan sonra ortaya çıkmaktadır. Kalp krizi görülme sıklığı 40-60 yaş arasında 5 kat artar. Diğer faktörlerin eşit olması halinde, erkekler damar sertliğine daha fazla eğilimlidir. Bu durum hormonların oynadığı rolü göstermektedir. öncesi kadınlarda damar sertliği nadir olarak görülür. olan östrojenin menopoz sonrası azalması damar sertliği riskini arttırır. Bu dönemde kadınlara hormon tedavisi uygulanabilir.Ateroskleroz-nedir

Birçok gen bu hastalığın ortaya çıkmasında etkili olmaktadır. Ailede olması, yüksek kan kolesterol seviyeleri damar sertliğinin ortaya çıkmasına neden olur. Diyabet, hipertansiyon, sigara kullanma ve kandaki yağ seviyesi yüksekliği kontrol edilebilen dört ana risk faktörleridir. Yapılan çalışmalarla, kolesterol ile damar sertliği arasında doğrudan ilişki saptanmıştır. İyi kolesterolün (HDL) düşük olması, kötü kolesterolün (LDL) yüksek olması damar sertliğine ve buna bağlı birçok rahatsızlığa neden olmaktadır.

Tansiyonun yüksek olması damar sertliği için her yaşta önemli bir risk faktörüdür. Tansiyonun 16.5/9.5’un üzerinde olması riski 5 kat arttırmaktadır. Hipertansiyonun tedavi edilmesi, ve iskemik riskini azaltmaktadır.

Sigara, çok iyi bilinen bir risk faktörüdür. Son zamanlarda damar sertliğinin kadınlarda da artışından büyük ölçüde sorumlu olduğu düşünülmektedir. Yıllarca günde bir paket sigara içen kişide iskemik kalp hastalığı riski %200 artmaktadır. Sigaranın bırakılmasıyla zamanla risk azalır. Kolesterolün yükselmesine neden olur ve damar sertliğine yatkınlığı arttırır.

Şeker hastalarında kalp krizi riski 2 kat fazladır. Aynı zamanda bacaklarda kangren oluşumu ve felç riski çok fazla artış göstermektedir. Bunların dışında egzersiz yapılmaması, yaşam sürme, kontrolsüz ve alkol tüketimi damar sertliğine neden olmaktadır. Damar sertliğinin belirtileri ancak damar hasarları belirginleştiğinde ortaya çıkar. Damar sertliği kalpte ortaya çıkarsa kalp kası zayıflar ve yeterince kasılamaz. Çünkü kalbe gelen oksijen azalmıştır. Göğüs ağrısı birçok hastada görülebilir. Özellikle egzersiz yaparken bu ağrı sıkıştırıcı ve yanma şeklinde ortaya çıkar. Bu ağrı kola, çeneye yayılabilir ve birkaç dakika dinlendikten sonra geçer. Bunların dışında oluşabilir. Fazla efor sarfedince arter tıkanırsa kalp krizine neden olabilir. Eğer beyinde tutulum olursa bilinç kaybı, kaslarda güçsüzlük, ortaya çıkabilir. Bacaklarda damar sertliği oluşması sonucu kramp tarzında ağrı, ısı kaybı ve son olarak kangren gelişebilir. Eğer hayati organlarımızdan biri olan böbreğin damarlarında artero-skleroz gelişirse, tansiyon yüksekliği ve böbrek fonksiyonlarında bozukluk oluşabilir.

AterosklerozNeler yapmalı?Damar sertliği diyet ve egzersiz ile önlenebilir. Bitkisel remediler, homeopati, sağlıklı yiyecekler damar sertliğinde etkili ve doğal tedavi sağlar.

Sağlıklı beslenme:Arterosklerozdan korunmak için vitamin ve mineral almak gereklidir. Bu nedenle beslenmenizde çiğ sebze meyve başlıca besinleriniz olmalıdır. Artero-skleroz zamanla artar. Bundan korunmak için düzenli egzersiz yapmalı dengeli beslenmeli, tuzu azaltmalı, sigarayı ve içkiyi bırakmalıdır. Bunlara ek olarak tansiyonunuzu ve kolestrol düzeyinizi düzenli kontrol etmelisiniz.

Risk faktörlerini azaltmak:Sigara en büyük risk faktörüdür. Diğer tehlikeli etkilerinin yanı sıra sigara kalp damarlarına zarar verir, kalp damarlarını daraltarak çeperlerinde yağlı maddeler ve kalsiyum birikimine neden olur. Kolestrolün seviyesini de yükseltir. Doymuş yağ asitleri içeren yiyeceklerden, özellikle biftek gibi etlerden, süt ürünlerinden, kızartmalardan uzak kalmak gerekir. Aşırı kilo da bir risk faktörüdür bu nedenle sağlıklı bir kiloda olmaya dikkat etmelisiniz. Bunun yanı stres bir risk faktörü olan tansiyonun yükselmesine neden olduğu için stres ile baş etmeyi bilmelisiniz.

Arterlerin sağlığı için spor yapmalı:Düzenli spor yapmanın sayılamayacak kadar çok faydası vardır. Düzenli spor yapmak arterlerin elastikiyetini sağlarken, oksijen alımını artırır. Kalbin bir kas olduğunu düşünürsek düzenli egzersiz kalp kasının tonüsünü artırır. Aerobik, özellikle arterlerin kalınlaşma riskini, kilo alma riskini, yüksek tansiyon ve yüksek kolestrol riskini azaltır. Yüzme, yürüyüş, bisiklet ve tempolu yürüme de artero-skleroz riskini azaltan sporlardır. Ayrıca beslenmenize somon, sardunya, uskumru gibi deniz balıkları eklemelisiniz. Bu balıklar omega 3 yağlı asitleri içerir. Omega 3 kolestrolü düşürerek arterlerin sertleşmesini önlerler.

Gingko biloba:Gingko yapraklarında kan akışını artıran ve beyne, kalbe ve ekstremitelere (el ve ayaklara) daha çok oksijen gitmesini sağlayan birçok antioksidan ve flavonoid vardır.

Alıç (crataegus monogyna):Alıçın bazı bileşenleri, kalp damarlarını güçlendiren, düzensiz kalp atışlarını önleyen bioflavonoid içerir. Özellikle alıç çayı tıbbi tedaviye yardımcı olarak zayıf bir kalbi, yüksek tansiyonu ve bacaklardaki arteo-sklerozun tedavisine destek olur. Alıç çayı hazırlamak için 1 tatlı kaşığı alıç meyvesini bir bardak sıcak suya koyun, 15 dakika demleyin ve süzün. Günde 3 kere bir bardak için. Ayrıca alıç meyvesinin ve çiçeklerinin tentürü de kullanabilirsiniz.

Zencefil, sarımsak, soğan kanı sulandırır ve kan arterlerini tıkayan pıhtı oluşumunu önler, tansiyonu düşürür. Bu nedenle bu besinleri beslenmenizden eksik etmeyin.

Ananas:Ananas bromelain enzimi içerir. Bromelain arterlerin çeperlerinden hem kan pıhtısını hem de protein kalıntılarını çözen antienflamatuar bir enzimdir. Pıhtılaşmanın önlenmesi hem kan akışını artırır, hem de artero skleroz riskini azaltır.

Homeopati: Aşağıdaki remediler artero skleroz tedavisine destek olur.

  • Baryta carbonica 6C, 30C: kardiyak halsizlik, baş dönmesi ve zayıf hafıza için, kronik soğuk algınlığı için kullanılır.
  • Hypericum 3 X: beyindeki damar tıkanıklığı nedeniyle oluşan depresyon için kullanılır
  • Viscum 1X: zor nefes alma ve göğüs darlığı için kullanılır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir