cildinizi-kisa-hazirlayin

Mevsim değişiklikleri ile birlikte cildimizin ihtiyaçları da değişiyor. Havaların soğuması cilt sorunlarını da beraberinde getiriyor.Cildimizin soğuk havayla mücadele edebilmesi için aynı zamanda enerjiye ihtiyacı bulunmaktadır. Bunun için badem, ceviz, fındık, peynir ve tereyağını sofralarımıza eklemekte fayda vardır. A,C,E vitaminleri bakır, demir selenyum alımı uzman kişilerin danışmalığı doğrultusunda alınmalıdır.

Cilt Mevsim Değişikliklerinden Etkileniyor

Kış ayına girerken sadece giysilerimizi değil, cilt bakım ürün ve uygulamalarımızı da değiştirmemiz gerekir. Derimizin hava ile temas eden açık bölgeleri (eller, yüz, dudak, boyun) kışın kurumakta, kızarmakta, hassaslaşıp çatlayabilmektedir. Alerjik kişiler yünlü sentetik ve deri giysilerden olumsuz etkilenebilmektedir. Derimizin giysiler, yağ salgısı, ter ve sürekli örtülü olması sonucunda yağ bezi hastalıklarındafakne, sebore) artış görülür. Soğukla birlikte duman, egzoz, sis, asit yağmurları ve hava kirliliği de cildimiz için bir sorun teşkil etmekte canlı sağlıklı ciltleri bile soldurmaktadır. Cildinizi kış aylarında soğuk hava kirliliği ve güneş ışınlarından korumak için profesyonel yardım alarak en azından ayda bir bakım yaptırmanızı ve beraberinde uzman önerileri doğrultusunda günlük cilt bakımınızı ihmal etmemenizi öneririz. Soğuk havaya maruz kalan cildinizi zorlayan bir diğer unsur klima, kalorifer ve soba gibi ortamın nemini azaltan çevresel faktörlerdir. Bu koşullar derinin tahriş olmasına neden olarak egzama görülme sıklığını artırır. Bu mevsimde bebek çocuk ve yaşlılarda cilt kuruluğu daha kolay gelişir.

“ BU ÖNERİLER İLE KIŞ AYLARINDA CİLT / SORUNLARINA MARUZ V KALMAYIN.”

cildinizi-kisa-hazirlayin
Nemlendirici Özelliği Olan Ürünlerle Cildinizi Temizleyin

Havaların soğuması ile birlikte yazın kullandığımız sert sabunların jel temizleyicilerin yerine, içerisinde nemlendirici özelliği olan ürünler kullanmamız gerekiyor. Krem temizleyiciler cildimizi kirden arındırırken aynı zamanda nem desteği de sağlar ve cildimizin kurumasını önler.

Banyoda Çok Sıcak Su Kullanmayın

Kış aylarında banyoda sıcak su kullanmamaya ve banyo süresinin 10 dk ile sınırlı kalmasına özen göstermeliyiz. Çok sıcak su derideki doğal yağı alarak cilt kuruluğuna, birçok cilt problemine (pullanma, kaşınma)neden olacak ve cilt yaşlanmasına davetiye çıkaracaktır.
Yüz ve vücut deri tipine uygun nemlendiriciler (gliserin, vazelin, hyaluronik asit içerenler) ve losyonlar her banyodan sonra uygulanmalıdır. Özellikle gün içerisinde çok kez suya maruz kalan ellerimizde de nemlendirme işlemini daha sık yapmalıyız.

Kış Mevsiminde de Cildinizi Güneşten Koruyun

Kış mevsimin de de tıpkı yaz aylarında ki gibi mutlaka güneş koruyucularımızı kullanmaya devam etmeliyiz. Çünkü güneş kremi kışında güneşin zararlı UV ışınlarına karşı cildimizi korur ve erken cilt yaşlanmasını önler. Özellikle ışığa duyarlı ciltler yağmurlu havalarda bile SPF 15-30 arası (krem, sprey veya losyon) koruyucu kullanmalıdır. Karlı yerleşim birimlerinde güneşin etkisi (yansıma nedeni ile) daha da artmaktadır.

Peeling Yaptırarak Cildinizi Yenileyin

peeling-yaptirinPeeling, solgun ve donuk görünen ciltleri eski haline kavuşturmak, deriyi canlandırmak, sivilce ve kırışıklık izlerini yok etmek cildi eski haline kavuşturmak, deriyi canlandırmak, sivilce ve kırışıklık izlerini yok etmek, cildi gençleştirmek, görünüşünü iyileştirmek için belirli türde kimyasal solüsyonların yüze uygulanma işlemi olarak tanımlanabilir. Yaz sonunda karşılaşacağınız cilt solgun ve mat bir cilttir. Kış aylarında yazdan yıpranmış olan bu ölü derimizin ciltten arındırılması için deri tipine göre sıklığı ayarlanarak peeling işlemine tabi tutulması önerilir. Bu uygulamalar profesyonel merkezlerde yapılmalıdır.

Bol Su İçerek Cildinize Nem Kazandırınsaglik-icin-su

Kışın çok fazla su içmeyiz. Oysa cildimize yeteri kadar nem verebilmek için sıvı alımın önemsemeliyiz. Soğuk ve kuru hava nedeniyle vücudumuz sürekli su kaybeder. Bunu göz önünde bulundurarak bol su içmeli ya da su içeriği yüksek meyve ve sebze yemeliyiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir