depresyon

Depresyon Nedir?

Depresyon ruhsal hastalıklar içerisinde en çok acı veren, en çok rahatsızlık veren ve en sık görülen ruhsal problemlerden bir tanesidir. Çok yaygın ama aynı zamanda da kendisini en çok gizleyen ruhsal hastalıklardan biridir. Baş ağrısı, mide problemleri ya da sebebi belirsiz vücudun çeşitli yerlerine ortaya çıkan ağrılar gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Genellikle fiziksel bir problem zannedilerek öncelikle nöroloji, dahiliye gibi psikiyatri dışı branşlara giden hastalar görülür. İnsanların %70′ i hayatının bazı dönemlerinde depresif bir bozukluk içersine giriyorlar. Ama şunu iyi ayırt etmek lazım; depresif duygu durumu ile hastalık olan depresyon birbirinden farklıdır. Depresif duygu durumu bir sebebe bağlı ve kendinizi kötü hissettiğiniz durumlardır. Ama depresif bozukluk bir hastalıktır. Hastalık olan depresyonun tedavisi son derece ciddiye alınmalıdır. Çünkü depresyon ruhsal hastalıklar içerisinde en fazla intihar eğiliminin ortaya çıktığı durumdur.

depresyon

Depresyonun Belirtileri Nelerdir?

Özellikle sabahları ortaya çıkan sıkıntı, uykuda artış ya da azalma, iştahta artış ya da azalma, kendisini daha önce zevk aldığı şeylerden uzaklaştırma, eve kapanma, insan ilişkilerine girememe tarzında yakınmalar sık rastlanılan durumlardır bu hastalıkta. Bunun dışında gün içerisinde ortaya çıkan sebepsiz ağlamalar, iş veriminin düşmesi, depresyon belirtileri olarak karşımıza çıkıyor.

Depresyon Tedavisi

Depresyon tedavisinde ilaç mutlaka kullanılması gereken bir araçtır. Ancak psikiyatrideki ilacın tedavisi %30′ dur. Tedavi terapi ile desteklenmiyorsa tedavi tamamlanmamış demektir. Depresyon tekrarlayıcı nitelikte bir rahatsızlık olduğu için yapılması icab eden şey, ilaç ve terapi ile bunun tekrarlanmayacak şekilde ortadan kaldırılmasıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir