kis-aylarinda-grip

Özellikle sonbahar ve kış aylarında birçok insanı etkileyen grip ve soğuk algınlığı, bazen haftalarca etkisini sürdürebiliyor. Bu da beraberinde ciddi sağlık sorunlarına davetiye çıkarıyor.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZİ YÜKSEK TUTUN

salataGrip; influenza grubu virüslerin neden olduğu, ani ateş yükselmesi, yaygın vücut ağrısı, halsizlik, burun akıntısı-tıkanıklığı, öksürük yakınmalarına yol açmaktadır. Yaklaşık 7-10 günde iyileşme olmakla birlikte vücut direnci düşük kişilerde pnömoni ve ölüme kadar giden önemli sağlık sorunlara neden olabilir. Soğuk algınlığı ise en sık rinovirüslerin sebep olduğu viral üst solunum yolu enfeksiyonudur. Genelde ateş olmaz, hafif halsizlik, hapşırık, burun akıntısı ile seyreden daha hafif seyirli bir hastalıktır. Hemen hemen tüm hastalıklardan korunmada vücut direnci (bağışıklık sistemi) çok önemlidir. Kişiden kişiye değişmek üzere doğuştan gelen bir immun sistemimiz vardır. Bağışıklık sistemi yeterli olmayan bebeklerin çoğu, erken dönemde değişik enfeksiyonlarla kaybedilir. Bağışıklık sistemini yaşamımız boyunca yüksek tutabilecek birtakım önlemler mevcuttur. Bu da bizleri gribal enfeksiyonlar başta olmak üzere pek çok hastalıktan korunmamıza da yardımcı olacaktır.

DENGELİ BESLENİN

Vücudun ihtiyacı olan protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve minerallerin yeterli olarak alınması çok önemlidir. C ve A vitaminleri gripten korunmakta özelikle önemlidir. Kefir bir probiyotiktir. immun sistemin artırılmasında çok yaralıdır. Günde 1 -2 bardak tüketilmesi önerilmektedir.

DÜZENLİ SPOR YAPIN
Düzenli spor yapmak bedensel ve ruhsal sağlık açısından çok önemlidir. Önerilen haftada en az 3 kez 30-40 dakika süreyle tempolu yürüyüştür.
KALABALIK ORTAMLARDAN UZAK DURUN
Grip ve soğuk algınlığına neden olan virüsler, öksürük ve hapşırıkla havada asılı kalır ve kapalı ortamlarda havalandırmanın da yetersiz olması nedeniyle çok sayıda mikrop barındırır.
STRESTEN UZAK DURUN
Stres tüm hastalıkların tetikleyicisidir. İmmun sistemimizi baskılayarak grip başta olmak üzere pek çok hastalığı kolaylaştırır.
MEVSİMİNE GÖRE GİYİNİN
Giysilerimiz mevsime ve hava şartlarına uygun olmalıdır.
DÜZENLİ UYUYUN
Tüm organlarımızın sağlıklı çalışabilmesi için iyi bir gece uykusu şarttır. Kişisel farklılıklar olmakla birlikte gecede 7-8 saatlik uyku ideal süredir.
KİŞİSEL TEMİZLİĞİNİZE ÖZEN GÖSTERİN
El ve vücut temizliğine çok dikkat edilmelidir. Özellikle el temizliği pek çok hastalıktan korunmamıza yardımcı olur.
SİGARA İÇMEYİN
Sigara içmeyiniz ve içilen yerde durmayınız. Sigara da vücut direncini azaltmaktadır.

saglik-icin-su
YETERİ KADAR SU İÇİN
Günde 2-2,5 litre (Kilo başı 30 mİ hesabıyla)su tüm vücut fonksiyonları için zorunludur.
EVİNİZİ SÜREKLİ HAVALANDIRIN
Yaşadığımız ortamların sık havalandırılması ve yeterli nemin olması vücudumuza mikrop girişini azaltacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir