gunes-gozlugu-nasil-secilir

Fiyat, güneş gözlüğünün kalitesinin tek göstergesi değildir, gözlük fiyatının yüksek oluşu ultraviyole korumasının fiyata paralel biçimde yüksek olduğu anlamına gelmez. Elbette işportada satılan çok ucuz gözlüklerin de yeterli koruma sağlayabileceğini bekleyemeyiz. Bu konuda, belki de en doğru olan, güvenilir merkezlerden, üretim yeri belli ve sertifikalı, garanti belgeli gözlük almaktır.

İlkel Eskimoların, kaburga kemikleri üstüne yarıklar oluşturarak yoğun güneş ışıklarını kısmen azaltmayı keşfetmeleriyle başlayan, yüzyıllar içinde, güneşten koruma görevi yanında moda objesi, belki statü simgesi de olan günümüz güneş gözlüklerinin evrimleşme hikayesi ilginç olup o dönemden beri değişmeyen temel gayesi, gözü ve göz etrafı cilt dokusunu güneşin UV ışınlarının zararlarından korumaktır.

gunes-gozlugu-nasil-secilirPek çoğumuz, bu riskin sadece güneşli günlerde, en çok da saat 10-14 arası olduğunu düşünse de, UV ışınları kapalı havalarda da bulutları aşarak zararlı etkilerini sürdürür. Bu nedenle güneş gözlüğü kullanımı sadece yaz aylarında değil, yıl boyu, çocuk, erişkin ya da yaşlı, dışarıda olduğumuz sürece günlük alışkanlığımız haline gelmelidir. Ayrıca LASIK gibi göz cerrahisi işlemlerinin hemen ertesinde, ışık hassasiyetinin fazla olduğu albino hastalarında, alerjik konjonktivitlilerde ya da tozlu ortamlarda güneş gözlüğü takılması özellikle tavsiye edilir.UV ışınlarının hasarı, yaşam boyu birikici özellikte olup uzun ve kısa dönemde güneş yanığına bağlı gözün şeffaf kornea tabakasında hasar, kar körlüğü, katarakt, halk dilinde kuşkanadı olarak bilinen piterjium, makular dejenerasyon (sarı nokta hastalığı) ile göz ve göz etrafı cildinde bazı kanser türleri gibi pek çok hastalığın oluşum riskini arttırabilir. Açık renkli gözlüler, güneş hasarına karşı daha yüksek risk taşırlar.

Çocukların göz mercekleri, erişkinlere oranla ışığa daha geçirgen olduğundan, ayrıca erişkinlerden çok daha fazla süre güneş altında kaldıklarından, çocuk yaşta güneş gözlüğü kullanımı, ileri yaşlara yönelik koruma amacıyla da önemle önerilir. Güneş gözlüklerinin, güneşe doğrudan bakmayla oluşan kalıcı hasarlardan tam koruyamayacağı unutulmamalı ve güneş gözlüğü ile de olsa direkt güneşe bakmaktan kaçınılmalıdır.

Güneş gözlüğü bir aksesuardan ziyade kendimiz ve çocuklarımız için göz sağlığını koruyucu bir araç olarak değerlendirilmeli, çok küçük ya da çok büyük olmamalı, yüze oturmalı, yanlardan göze direkt gelen dağınık ışığı kesmelidir. Görme alanını daraltan çok kalın çerçeveli yada çok geniş saplı gözlüklerden kaçınılmalıdır. Kirpikler gözlük camına değmemelidir. Güneş gözlüğü seçerken, aynanın karşısında gözlüğü denediğinizde gözlerinizi rahat seçebiliyorsanız muhtemelen çok açık renkli bir gözlük seçmişsiniz demektir. Zira güneş gözlükleri, görünebilir ışığın % 75-90’ını filtre etmelidir.

Fiyat, güneş gözlüğünün kalitesinin tek göstergesi değildir, gözlük fiyatının yüksek oluşu ultraviyole korumasının fiyata paralel biçimde yüksek olduğu anlamına gelmez. Elbette işportada satılan çok ucuz gözlüklerin de yeterli koruma sağlayabileceğini bekleyemeyiz. Bu konuda, belki de en doğru olan, güvenilir merkezlerden, üretim yeri belli ve sertifikalı, garanti belgeli gözlük almaktır. Örneğin Avustralya’da, sıcak ikliminin getirdiği doğal sonuç olarak, 1971 yılından beri güneş gözlüğü standardı geçerlidir. Bu sistemde, gözlükler 0-4 arasında derecelendirilir. +4, en yüksek koruma sağlar ancak araç kullanımı sırasında kullanılamaz. Avrupa’da, derecelendirme 0-7 arasında olup, 0 = yetersiz koruma, 2 =yeterli, 6= iyi UV koruma ve 7= tam UV koruma anlamına gelir ki bu, 380 Nm dalga boyuna kadar olan ışınların sadece % 5’i gözlükten geçebilir anlamını taşır.

UV blokajı ya cam üretilirken ilave edilen kimyasallar ya da cam yüzeyine uygulanan kaplamalarla sağlanır ki kaplama da şeffaftır. Dolayısıyla daha koyu renkli cam, UV’den daha fazla koruyor demek değildir. Çok koyu renkli camların bir dezavantajı da gözbebeğinin genişlemesine yol açarak, daha fazla zararlı UV ışınının göz içine girmesine yol açmasıdır.

Camın renginin, renk algılama üstünde de önemi vardır. Bu nedenle güneş gözlüğünde cam rengini sadece kişisel zevk ve beğenilerimiz değil, çalışma şartlarımız ya da yaptığımız spor, kısacası ihtiyaçlarımız da belirlemelidir.

gunes-gozlukleri

Gri ve yeşil camlar kontrastı etkilemez ve gerçek renkleri tamamen korudukları için nötral kabul edilir.

Kahverengi camlar biraz renk değişimine neden olmakla birlikte kontrastı da arttırırlar.

Turkuaz (yeşile çalan mavi) orta ve yüksek ışıklı ortamlar için uygun olup, önemli renk değişimi yapmazken kontrastı da olumlu etkiler.

Mavi renk camlar, karda en iyi görmeyi sağlar.

Turuncu ve sarı camlar hafif renk değişimine neden olmalarına rağmen kontrastı ve derinlik hissini arttırdıklarından pilotlar, denizciler, balıkçılar, atıcılar ve avcılar tarafından tercih edilirler.

Mavi ışık blokajı yapan amber renkli lensler ayrıca makular dejenerasyon (sarı nokta hastalığı) riskini azaltmak için de kullanılabilirler.

Kırmızı ve pembe renkli camlar bilgisayarda en iyi görmeyi sağlarken renk bozulmalarına yol açtığından trafik ışıklarının ayrımını zorlaştırırlar.

Araç kullananların gri, yeşil, açık kahverengi ve füme renkli camları tercih etmeleri daha uygundur. Polarize cam, UV koruma özelliği değil, yansıma ve parlamaları azaltma özelliğindedir. Polarize özelliği olan güneş gözlüklerinin camlarının içerisine, cam henüz hamur halinde ve işlenmemişken bir film tabakası konulur. Bu film tabakası camın yansıma ve parlamaları tek noktada toplayarak geriye yansıtır. Parlamayı azalttığından su sporları ile uğraşan yüzücüler, sörfçüler ve kar sporları ile ilgilenenlerin tercihi olabilir. Polarize camların dezavantajları da vardır. Kontrastı azalttıklarından özellikle kış sporlarında, beyaz zeminde ve inişte tümseklerin görünmesini engelleyebilirler. Ayrıca LCD ekranlarda (cep telefonu, bilgisayar, TV) görüşü zorlaştırıcı etkileri vardır. Ayna kaplamalı gözlükler, göze giren ışık miktarını azalttığından çok parlak ortamlarda faydalı olabilir, ancak UV korumasını önemsiyorsak ilk tercihimiz olmamalıdır. Güneş gözlükleri, parlamaları önlese ve rahat ettirse dahi gece takılmamalı, göz bozukluğu olanlar, standart güneş gözlükleri yerine UV kaplamalı, numaralı güneş gözlüklerini tercih etmelidirler.

Güneş gözlüğü camları çizildiğinde UV koruma özelliği kaybolabilir, bu nedenle özel beziyle silinmeli ve kutusunda saklanmalıdır.Güneş gözlüğünüz eskiyse ya da UV koruması olup olmadığından şüpheniz varsa, çevrenizdeki güvendiğiniz bir gözlükçüde UV koruma testini kolaylıkla yaptırabilirsiniz. Tüm bu yazdıklarımızı birkaç cümlede toparlamamız gerekirse, güneş gözlüğü seçiminde gladyatör dövüşlerini zümrüt arkasından izleyen Roma imparatoru Neron kadar bonkör olamasak da, özenli olmalıyız. Kendimiz ve çocuklarımızın göz sağlıklarını korumaya yönelik bir tedbir olarak, güneş gözlüğünü bir lüks, süs, tamamlayıcı aksesuar olarak değil, ihtiyaç olarak görmeliyiz.

Göz sağlığını korumada bir optik araçtır. En pahalısı en iyisi demek değilse de seçimlerimizi bilinçli yapmalı ve koruma kalitesine, sertifikasyon ve garantisine dikkat etmeliyiz. UV koruması tam, konforu arttıracak renk seçimine dikkat edilmiş gözlükler sağlığa yatırımdır. Sevdiklerimize gözümüz gibi bakmak diye bir deyimimiz vardır, kendimizin ve sevdiklerimizin gözüne de hak ettiği önemi vermek adına küçük yaşlardan itibaren gözümüzü korumaya başlamalı ve dışarıda güneş gözlüğü takma alışkanlığını edinmeli, edindirmeliyiz.

Camlarımız UV 400 özelliğine sahip olmalı

400 nanometreye kadar olan dalga boyundaki ışınları bloke eder anlamındadır ki bu da sizi % 95-100 oranında UVA ve UVB ışınlarından koruduğunun ifadesidir. Güneş gözlüğü alırken sormamız gereken temel soru, UV 400 özelliğine sahip olup olmadığıdır.

Çocuklarda Güneş Gözlüğü Kullanımı

cocuklarda-gunes-gozlugu-kullanimiSadece çocuklar değil, bebeklere dahi 7-8 aylıktan itibaren güneş gözlüğü takılabilir. Güneşin gözdeki zararlı etkisinin birikici olduğu hatırlanmalı ve çocukların, dış ortamlarda güneş gözlüğü takması, diş fırçalamak, emniyet kemeri takmak gibi hayatı boyunca devam ettireceği iyi alışkanlıklardan biri haline getirilmelidir.

Çocuğunuza almayı düşündüğünüz güneş gözlüklerini kendiniz de bizzat takarak hem renginin görme kalitesini bozup bozmadığını, hem de düşme ve kazalara yol açabilecek çukurluk, düzensizlik hissi, görüntülerde yamulma olup olmadığını kontrol ediniz.

Çocuk güneş gözlüklerinin, rahat olması ve UV koruması dışında, cam değil de darbelere dayanıklı polikarbonat yapıda seçilmesi önemlidir. Polikarbonat, ek kaplama yapılmasına gerek olmayan ve UV ışınlarına % 100 koruma sağlayan bir malzeme olup plastiğe göre darbelere 10 kat daha dayanıklıdır. Çocuk ve sporcularda özellikle polikarbonat özellikle tercih edilmelidir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir