randevu-alma

Özellikle Devlet Hastaneleri için kurulan randevu alma ağı sayesinde, hastanede saatlerce sıra bekleme derdine son verilmesi ile, uzun süreli zaman ve neticesinde iş kaybının önüne geçti. Teknolojinin hızlı bir şekilde geliştiği ve hatta takip edilemez durumda olduğu küresel dünya da, Hastane randevu alma sistemleri büyük bir rahatlığı da beraberinde getirmeye başladı.

Artık gerek telefon yolu ile, gerekse internet aracılığı ile randevu alma işlemlerinin yaygınlaştığı günümüzde, özellikle telefon ile randevu talebi oldukça yaygınlaşmış durumda. İnternet üzerinden ya da telefon aracılığı ile hastane randevu alma işlemlerinizi rahatlıkla yapabilir ve hekim seçiminde bulunabilirsiniz. Hastane randevu alma sisteminin vatandaş tarafından daha fazla ilgi görmesi için, Sağlık Bakanlığı geniş kapsamlı çalışmalar düzenleyerek, halkın sisteme olan ilgisini arttırmaya çalışmaktadır. Bu kapsamda yapılan çalışmalar başarılı sonuçlar verse de, vatandaşın önemli bir kesimi hala sistemden habersiz ya da kullanmıyor.

Resmi Hastane Randevu Sitesi : www.mhrs.gov.tr

Halka kolaylık sağlanması amacıyla kurulan bu sistem, henüz tam olarak vatandaşların tamamı tarafından bilinip uygulanmasa da, sisteme dahil olup online randevu alanların sayısında gün geçtikçe artış gözlemleniyor. MHRS (Merkezi Hekim Randevu Sistemi) olarakta adlandırılan hastane randevu alma sistemi, Sağlık Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan ve en sevilen uygulamaların başında geliyor.

MHRS Hastane Randevu Almak İçin, Hangi Yollar İzlenmektedir?

Şayet online hastane randevu alma hizmetini internet üzerinden kullanmak istiyorsanız, www.randevualma.gen.tr isimli internet sitesine giriş yapıp, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yapıyorsunuz. Ardından yanda bulunan kutucuğa ise, belirtilen güvenlik kodunu doğru bir şekilde girerek onaylıyorsunuz.

ALO 182 Hastane randevu hattını sabit ya da mobil telefonunuz ile arayarak, sizi karşılayan operatör görevlisine hastanızın T.C Kimlik Numarasını veriyorsunuz. Daha sonrasında ise randevu almak istediğiniz hastane veya poliklinik var ise, istediğiniz hekimin adı ve soyadını da vererek ilk işlemi tamamlıyorsunuz. Operatör ise size, müsait olunan gün ve saati söyleyerek ardından istediğiniz gün ve saati seçmenizi isteyecektir. Son olarak siz seçiminizi yaparak, kaydınızı tamamlıyorsunuz.

Hastane Randevu İptali Nasıl Yapılır?

Hastane randevu alma talebinde bulunmuş iseniz, yaptığınız randevuyu herhangi bir nedenle iptal etmeniz gerekebilir? Peki Hastane randevu iptali yapılabiliyor mu?

Randevunuzu, aldığınız saatten önceki son 20 dakikaya kadar iptal edebilirsiniz. Bunun için http://www.randevualma.gen.tr adresini ziyaret ederek, randevu al bölümüne geldiğinizde T.C Kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapınız. Daha sonra sağ tarafta yer alan -Randevu Geçmişi- kısmından, daha önceden almış olduğunuz randevuları görüntüleyebilir ve iptalini gerçekleştirmek istediğiniz randevunun sağ tarafında yer alan -İPTAL ET- butonunu kullanarakta, randevunuzu iptal edebilirsiniz.

İnternet sitesinin dışında ALO 182 MHRS hattını aramak koşuluyla da randevunuzu iptal edebilmeniz mümkündür. 182’yi arayarak sizi karşılayan operatöre, daha önce aldığınız randevuyu iptal etmek istediğinizi bildirerek, operatörün sizi yönlendirmesi ile hastane randevu alma talebinizi rahatlıkla iptal edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir