demir-eksikligi

DEMİR EKSİKLİĞİ ANEMİSİ NEDİR?

Demir her gün yediklerimizle özellikle et ile vücudumuza aldığımız bir mineraldir. Demir vücut için çok önemlidir. Demirin en önemli özelliği kan yapımında kullanılmasıdır. Alyuvarların içerisinde bulunan ve oksijen taşıyan hemoglobin molekülünün içerisinde demir vardır.

Eğer biz yiyeceklerimiz ile demiri yeterince alamıyorsak veya aşırı adet kanaması gibi rahatsızlığından dolayı fazlasıyla demir kaybediyorsak sonuçta hemoglobin sentezi bozulmaya başlayacaktır. İşte bunun sonucunda ortaya çıkan hastalığa demir eksikliği anemisi denir.

Bugün dünyada en çok görülen annemi türü demir eksikliği anemisidir. Ülkemizde ve dünyada görülen en önemli sağlık sorunlarındandır.

DEMİR EKSİKLİĞİ ANEMİSİNİN NEDENLERİ NELERDİR?

et-yemegi-demir-eksikligiDemirin en temel ve önemli kaynağı ettir. Vejeteryanlar yani et yemeyen kişiler, ekonomik yetersizlikten dolayı et yemeyenler , diyet alışkanlığı olarak et yemeyenler demir eksikliği anemisi icin önemli kaynaktır. Bir başka grup kişide yiyecekler ile vücuduna  yeterince demir alsa bile vücutlarında demirin emilimi bozulmuş olabilir. Demirin emilimi olabilmesi için onikiparmak bağırsağının yerinde olması gerekir. Örneğin ameliyat ile bağırsağın o bölgesi çıkarılmış kişilerde demir eksikliği görülmektedir. Demirin emiliminin iyi olabilmesi için kişinin midesinin yeterince asit yapıyor olabilmesi gereklidir. Bir nedenle mide ameliyatı geçirmiş asit salgısı bozulmuş kişiler varsa ya da çok uzun yıllar mide asidi azaltıcı ilaçlar almış kişiler varsa bunlarda da demir eksikliği olacaktır. Kişi yeterince demir alsa bile ve emilimi yeterli olsa dahi aşırı kanaması olan kadınlarda demir eksikliği olacaktır. Bütün bunların dışında gebelik döneminde bebek bütün ihtiyaçlarını annesinden karşılar. Bu yüzden uzun zamandır demir eksikliği olsun olmasın, gebe kalan tüm kadınların gebelik süreçleri boyunca demir tedavisi veya demir takviyesi yapmaktayız.

DEMİR EKSİKLİĞİ ANEMİSİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Demir eksikliği olan hastalarda iki temel farklı belirti ortaya çıkar. Bunlardan bir tanesi oluşan anemiye bağlı sorunlardır. Hastalarda alemi oluşmuşsa oksijenlenme bozulacaktır. Dolayısıyla halsizlik, efor kapasitesinde azalma, isteksizlik, güne başlamak isteksizliği, konsantrasyon bozukluğu gibi sorunlar ortaya çıkacaktır.

demir-eksikligi-agiz-yaralariDemir eksikliğinde kansızlığa bağlı olan bu sorunlar yanında bir de doğrudan demirin eksik olmasından dolayı vücudumuzun bazı yerlerinde sorunlar ortaya çıkar. Demir eksikliğine çok sık görülen sorunlar örneğin dilde olur bu hastaların dili hepimizin dilinin üzerine bakacak olursak biraz pütürlü bir yapıdadır. Fakat bu kişilerin dillerinde yanma, kızarma ve hastalık ilerledikçe, parlak ve kaygan, dümdüz bir dil sırtı meydana gelmeye başlar. Yine bu hastalarda ağız kenarında ragat dediğimiz dudak kenarında çatlaklar oluşur.

Şimdilerde daha az görülmeye başladı fakat çok ilerlemiş ve tedavisiz bırakılmış vakalarda yemek borusunda yutmaya engel olan zarlar ortaya çıkabilmektedir. Mide ile ilgili sorunlar yaşayabilmektedir. Demirin vücutta pek çok hücrede bulunduğunu ve pek çok hücrenin fonksiyonuna katıldığını biliyoruz. Demir deri ve deri eklerinin çalışmasında çok bulunuyor. O yüzden demir eksikliği bulunan hastaların tırnaklarında bozulma görmeye başlıyoruz. Bu kişilerin tırnakları düzleşir, kaşık tırnak dediğimiz normal bombeli tırnak özelliği kaybolur ve düz, tam tersi içeriye dönük halde yeni bir tırnak biçimi oluşur. Tırnaklar zayıflar ve kırılmalar olabilir

DEMİR EKSİKLİĞİ ANEMİSİ KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Demir hastalığı çok büyük bir oranda kadın hastalığıdır. Çünkü kadınlar adet görür. Hele adet gün sayısı çok olanlar 8 – 10 gün adet gören bir kadınlar, günde çok fazla ped değiştiren kadınlar ve adet kanamalarında pıhtılar gören kadınların demir eksikliği geliştirmek için 1 numaralı adaydırlar. Doğumlar kadınların demir depolarını eritir. Tek bir doğum bile destek verilmediği taktirde bir kadının vücudundaki demir depolarını alır götürür. Doğu toplumlarında, az gelişmiş ya da kalkınmakta olan toplumlarda çok doğum yapmak malesef teşvik edilebilmektedir. 8 – 9 çocuk doğurmuş kadınların demir eksikliğini gidermesi mümkün değildir. Bir başka önemli risk grubu ise hemoroidleri ve basur memeleri olan kişilerdir. Ayrıca büyüme çağında nitelikli beslenemeyen, yemeklerinde et olmayan kişiler risk altındadır diyebiliriz.

DEMİR EKSİKLİĞİ ANEMİSİNİN TEDAVİSİ NASILDIR?

Tahliller sonucunda vücutta demir mineralinin eksikliği görüldüğünde, hap ve iğne ile vücuda demir takviyesi yapılır. Ancak buradaki en önemli nokta demir eksikliğine sebep olan rahatsızlığı teşhis edip tedavisi için ilgili hekime yönlendirmektir. Örneğin 10 gün adet kanaması geçiren bir kadına demir takviyesi yapıldıktan sonra bir kadın doğumcu ile görüşüp kanamasını azaltılabilmesi için  mutlaka çalışma yapmak gerekir. Zira kanama devam ederse verilen demir takviyesi bir süre sonra azalacak ve yetersiz kalacaktır. Bu da rahatsızlığın tekrarlamasına sebebiyet verecektir.

DEMİR EKSİKLİĞİ ANEMİSİ TEDAVİ EDİLMEZSE NE OLUR?

  1. Kalp yetmezliği
  2. Kalp krizi
  3. Deri ve cilt rahatsızlıkları
  4. Dil ve agiz çevresinin deformasyonu

DEMİR İÇEREN BESİNLER NELERDİR?

Demirin temel kaynağı kırmızı ettir. Ispanakta da demir vardır. Halk arasında çok yaygın olarak demir eksikliğinde pekmez ve kuru üzüm tavsiye edilir. Ancak pekmez çok yüksek kalori kaynağıdır. Bu şekilde demir eksikliği tedavi edilemez. Bir kişinin vücudunda demir eksikliği varsa,  hekim demiri hap veya iğne olarak verecektir. Onun dışında önerimiz sağlıklı beslenmek ve kırmızı et yemektir.

besinlerin-demir-miktari

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir