lenf-bezi

Lenf Bezi Şişmesi Nedir?

Çene altı ve boyun bölgesi lenf bezleri bakımdan çok zengin bir bölgedir. Genel bir sağlık sorunu olarak çene ve boyun bölgesi lenf bezi şişmesi hastaların belki de hekimlere en çok danıştıkları sorunların başında geliyor. Hastalarımıza şunu söylemek isterim ki baş boyun, çene bölgesinde beze şişmesi tespit ettiklerinde lütfen hemen panik yapmasınlar. Bu bölgedeki beze büyümelerinin çok büyük bir kısmının altında enfeksiyonlar yatar. Özellikle çocuklarda ve gençlerde enfeksiyonlara bağlı olarak büyür. Elbette büyümüş ve küçülmemiş veya büyümeye devam ediyorsa onu ihmal etmemeli bir hematoloji uzmanına muayene gitmelidir. Fakat tıpta hastalıklara yaklaşım da biz sıklık kavramını çok önemseriz. Bir çocuğun boynunda beze çıktığı zaman ilk akla gelen lenfoma hastalığı olamaz. Önce çocuğun bademciklerine, ağzına bakarız. Yakınlarda bir enfeksiyon geçirdi mi ona bakarız. Ona göre teşhis koyarız. Ayrıca bölgeye göre lenf bezi boyunda mı, çene altında mı koltuk altında mı, kasıkta mı bunun tespiti rahatsızlığın teşhisi için hekime önemli katkı sağlar.

lenf-bezi-sismesi

Lenf Bezleri Neden Büyür?

Lenf bezleri bütün insanların vücudunda bulunan, vücudumuzun her yerine dağılmış, vücudun savunmasında görev yapan, dışı bir kapsülle sarılı bezelerdir. Bunların içerisinde pek çok hücre var ancak bunların arasında en çok lenfosit dediğimiz hücreler bulunuyor. Bir lenf bezinin büyümesi çeşitli nedenlerle olur. Bu lenf bezinin içindeki hücreler çoğalmaya başlayabilir. Örneğin lenfoma dediğimiz hastalıkta bezelerin içindeki lenfositler kontrolsüz bir şekilde çoğalır. Ama şunu söyleyelim ki lenf bezlerinin tek büyüme nedeni tümörler ve lenfositlerin çoğalması değildir. Bazen o bezin içerisinde hiç olmayan hücreler dışarıdan gelebilir. Bunun iyi bilinen örneği meme kanseridir. Meme kanseri olan bir kadının göğsündeki kanser hücreleri gidip koltuk altındaki bezelerin içerisine yerleşir. Yani normalde bezenin içerisinde olmayan hücre grubu orada çoğalmaya başlar. Birde bunların dışında lenf bezlerinin mikrobik hastalıkları olur. Herhangi bir mikroorganizma o kapsüllü bezeyi enfekte eder. Yani orası adeta küçük bir apse haline gelir. Büyür, şişer, kızarır ve ağrı yapmaya başlar. Dolayısıyla bezeleri büyüten mekanizmalar birbirlerinden çok farklıdır.

Hızlı Kilo Kaybı Lenfomaya İşaret Mi?

Hızlı kilo kaybı sadece lenfoma için değil tıpta bütün hastalıkların seyri bakımından son derece önemlidir. Hızlı kilo kayıpları biz doktorları her zaman için tedirgin etmiştir. Hızlı kilo kaybı yaşayanlarda ilk akla gelecek olan şey lenfoma değildir. Lenfoma hastalığı sadece baş – boyun, koltukaltı, kasık gibi yerlerde görülen bir hastalık değildir. Lenfoma iç organlarda ( mide lenfoması, bağırsak lenfoması) da rastlanabilir. Bu durumda kişi vücudunda bir beze tespit edemeyecektir. İç organlarda oluşan lenfomalar hızlı kilo kayıplarına sebep olabilir. Bu yüzden açıklanamayan her türlü hızlı kilo kayıplarında bir hekime başvurmak gerekir.

Lenf Bezleri Vücutta Hangi Organlarla İlişkilidir? 

Lenf bezleri vücutta diğer dokulardan ve organlarımızdan ayrı sanki kapsül içerisinde bir yerde durağan bağımsız yapılar değildir. Tüm lenf bezlerimiz vücudumuzdaki bütün organlarla beyaz kan dediğimiz lenfatik  damarlarla bağlantılıdır.

Lenfoma Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Lenfoma tedavisinde çok çeşitli yöntemler kullanılıyor. Örneğin kemoterapi yapılır. Işın tedavisi uygulanır. Yan etkiler dediğimiz zaman ise bu kemoterapide verdiğimiz ilaçlar ve bu ilaçların dozları çok etkiliyor. Örneğin bazı ilaçlar çok fazla saç dökülmesi, bulantı ve kusmalar yapar. Diğer yandan radyoterapi yönteminde bunun dozu ve radyoterapinin vücudun hangi bölgesine verildiğine göre yan etkiler ortaya çıkmaktadır. Göğüs kafesine yani kişinin akciğerlerine ve kalbine de gelecek şekilde bir ışın tedavisi veriliyorsa, bu bölgelerle  ilgili yan etki oluşmaktadır. Karın bölgesine uygulanacak radyoterapilerde ince bağırsaklar, kalın bağırsaklar ya da genital organların etkilenmesi söz konusu olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir