reflü

Reflü Hastalığı Nedir?

Reflü midedekilerin yemek borusuna kaçmasına verilen isimdir. Midede yanma, ekşime, kaynama, yediklerini yukarı gelir gibi olması, acı su gelmesi, öksürük, ses kısıklığı, midede şişkinlik hissi, kalp ağrısı, göğüs kafesinde yanmalar ve faranjit tablosunun sık sık tekrarlaması gibi sorunlar ile seyreden bir hastalıktır. Çok yaygın bir hastalıktır. Genellikle gastrit ile karıştırılır. Buradaki en önemli problem hastalığın kronik ve hastanın yaşam kalitesini bozacak şekilde olmasıdır. Bu hastalıkta yemek borusunda yara açılmasına sebep olabilir.

reflu-hastaligi

Reflü Hastalığının Tedavisi

Hastalığın tedavisinde hastalığı nedenine göre hareket edilir. Yemek borusu ve mide arasında açılma var ise buna kapak yetmezliği diyoruz. Bu açılmanın derecesine göre ve bu kapağın karın içerisinden göğüs kafesine doğru yer değiştirmesine  mide fıtığı diyoruz. Kapağın açılıp geç kapanmasından kaynaklanır. Bu üç nedene göre tedavisi farklıdır. Hastalarda ki esas problem mide suyunun yemek borusuna kaçıp tahriş etmesidir. Mide suyunun içindeki asidi alan proton pompa inhibitörü dediğimiz ilaçları hastalara veririz. Fakat genelde hastaların %70′ i ilaçlarla, diyetle, yediklerine dikkat etmekle, az yemek yemekle, başı yukarda yatmasıyla hayatını idame ettirirken, %30 hasta ,ki bunların önemli çoğunluğunda mide fıtığı veya mide kapağında büyük bir açıklık vardır. Bunlar da kalıcı bir tedavi ancak laparoskopik cerrahi ile sağlanır bunlarda. Çünkü sürekli ilaç içme ihtiyacı vardır. ilaç içtiği sürece iyidir. Ilacı kesince hastalık tekrarlar. Sonuç olarak ölünceye kadar ilaç içmek gerekmektedir. İlaçla kalıcı bir tedavi sağlanmaz.

Laparoskopik cerrahi ağrısız, güvenilir tecrübeli ellerde başarı oranı %95′ in üzerinde olan bir yöntemdir. Laparoskopik cerrahi hastanesi hastanede bir gün kalır, sonrasında 1hafta sulu gıda yemesi önerisi ile taburcu edilir. Çok ağrısı olan bir işlem değildir. Kişi ertesi gün masabaşı işlerine gidebilir. 1hafta sonrasında normal fizik aktivitelerine tamamen dönmüş olur. Bu ameliyattan sonra nüks, tekrar olayı hastanın travma geçirmesi veya öğürüp kusması ile olabilir. Ama son derece nadirdir. Günümüzde yama yöntemlerinin çıkmasıyla ameliyatın başarı oranı çokta yüksek oranlara çıkmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir