sedef-hastalığı

SEDEF HASTALIĞI NEDİR?

Sedef hastalığı vücutta kabuklanmalarla ve kabuklanan yaralarla seyreden kronik, kesin bir tedavisi olmayan ama yaraların ilaçlarla tedavi edilebildiği bir deri hastalığıdır. Sedef hastalığı toplumda çok sık görülmektedir. Neredeyse nüfusun %1′ inde sedef hastalığı bulunmaktadır. Sedefin birçok tedavisi mevcuttur. Bunların arasında ilaç tedavisi ve fototerapi tedavisi en önemlileridir. İlaç tedavisi özellikle merhem, hap ve iğneler şeklinde uygulanabilmektedir. Hap ve iğneler genellikle yaygın ve inatçı olan sedef türlerinde kullanılmaktadır. Merhemler ise daha çok lokal dediğimiz, belirli bir bölgede tutan sedefler de uygulanmaktadır. Bunun dışında fototerapi aslında Amerika da ve Avrupa ülkelerinde çok sık uygulanan bir tedavi yöntemi olmakla beraber, ülkemizde özellikle çeşitli teknik olanaksızlıklar nedeniyle sık olarak uygulama alanı bulmamaktadır.  Bitkisel tedaviler ve alternatif tıp maalesef sedef hastalığının tedavisinde, konusunda uzman olmayan kişiler tarafından dile getirilmekte ama bunların çoğu gerçekten para ve ümit olmaktan öteye geçememektedir. Maalesef bunların sedef üzerine kesin bir tedavi edici etkisi yoktur. Aynı zamanda bitkisel tedaviler gelişigüzel kullanıldığında karaciğer ve diğer vücut organlarına da zarar verebilmektedir. Bu nedenle bunlara itibar edilmemesi, mutlaka bu konuda bir dermatoloji uzmanına başvurması çok önemlidir.

sedef-hastaligi-foto

SEDEF HASTALIĞININ NEDENİ NEDİR?

Karaciğer çoğu deri hastalığında suçlanır ama  sedef hastalığında herhangi bir karaciğer hastalığı mevcut değildir. Sedef hastalığı aslında bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Bağışıklık sistemi vücudumuzu dış etkenlerden, bakterilerden, virüslerden, vücudumuza saldıran etkenlerden koruyan sistemdir. Ama sedef hastalarında bağışıklık sistemi farklı çalışır. Cildin belirli bölgelerinde yara var zanneder ve sürekli bazı iyileştirici maddeler salgılayarak bu bağışıklık sistemi hücreleri burada kabuklanma oluşturur. Sedef hastalığının nedeni aslında budur. Bu nedenle karaciğerle alakalı bir durum olmadığı için sedef hastalığını daha çok bir bağışıklık sistemi hastalığı olarak kabul etmekteyiz. Bağışıklık sistemi hastalığı olduğu için ve bu durumda kendi hücrelerle alakalı bir problem olduğu için kesinlikle mikrobik ve bulaşıcı bir hastalık değildir

SEDEF HASTALIĞI NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Sedef hastalığının teşhisinde dermatoloji uzmanları daha çok gözlerini kullanır. Fakat bazı durumlarda gerçekten başka bir hastalıktan, egzamalar ve alerjilerden ayırt etmek zor olabilir. Bu tarz durumlarda biyopsi ile asıl teşhisi koyabiliyoruz. Biyopsi işlemi aslında çok rahat bir işlem olup sadece lokal anestezi ile uygulama ve sadece şüphelenilen yaradan küçük bir deri parçası almakla yapılan işlemdir. Tabi sedef hastalığının teşhisinin zor olduğu uzun sürdüğü bazı özel bölgelerde vardır. Özellikle genital bölgede mantarla karıştırılabilir. Başka tür egzamalar ile karıştırılabilir. Bu tarz durumlarda hastamız doğru tedaviye ulaşmakta biraz daha zorlanabilir.

SEDEF HASTALIĞINI ARTTIRAN NEDENLER NELERDİR?

Sedef hastalığına arttıran bazı nedenler vardır. Genellikle stresten tetiklendiği düşünülür. Aslında başka faktörler de tetikleyebiliyor sedef hastalığını. Özellikle bazı enfeksiyon hastalıkları, mesela dişte apse olması, kişinin sürekli boğaz enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu geçirmesi de sedef hastalığını tetikliyor. Onun dışında Mevsimsel olarak çok farklılıklar görebilmekteyiz sedef hastalığında. Özellikle yazın sedef hastaları için güzel bir mevsimken; çünkü güneşin faydalı etkisi var ve hava daha nemli, her şey çok daha yolunda gider. Ama kışın hava soğudukça havanın soğuması ile beraber cilt kurudukça kaşıntılar başlar. Kabuklanmalar ile mücadele daha zor olur ve kışın depresif etkisi ve ayrıca gribal enfeksiyonlarında daha fazla görülmesiyle sedef hastalığı daha fazla tetiklenir ve artış gösterir. Ayrıca bazı tansiyon ilaçları, epilepsi ilaçları ve şeker ilaçlarının bazıları sedef hastalığını tetikleyebilmektedir.

SEDEF HASTALIĞININ TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Sedef hastalığının tedavisi elbetteki var. Yalnız şöyle ayırt edebiliriz tedavisini. Biz yaraları illaki bir şekilde ilaç, ışık tedavisi, yeri geldiğinde iğneler ve haplar ile yaraları düzeltebiliyoruz. Ama sedef hastalığını şu anda tamamen ortadan kaldıramıyoruz. Yani tekrarlıyor. Ama bizim buradaki amacımız şu; nasıl bir tansiyon hastası veya bir şeker hastası düzenli ilaç kullanıyorsa, tansiyonu ve şekerini dengede tutuyorsa aslında bizim sedef hastalığında yapmak istediğimizde budur. Hastamız bazı kremler kullansın, hiç yaraları yokken bile haplar kullansın, hastalığa baskı uygulayalım ve tekrardan artmasını alevlenmesini engelleyelim. Şu an dünyada sedef hastalığının tekrarlanmasını tamamen engelleyen bir tedavi bulunmamaktadır. Tabi tedaviyi sedefin yaygınlığına göre uyguluyoruz. Çok bölgesel durumlarda sadece kremler ile  müdahale ediyoruz. Çünkü yan etkisi en az olan ilaçlar her zaman kremlerdir. Daha da şikayetlerin arttığı durumlarda yaraların yaygınlığına göre ışık tedavisi veya çok daha yaygın durumlarda iğne veya hap tedavileri de kullanabiliyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir