nezle-kadin

Üst solunum yolları enfeksiyonları sıklıkla basit nezle, akut tonsillt, faranjit sinüzit ve gribal enfeksiyonlardır. Bu hastalıkların başlangıç belirtileri aynı olduğu için sıklıkla başlangıçta birbirleri ile karışabilir. Hemen hemen hepsinde ateş, boğaz ağrısı, halsizlik, kırıklık ve kas ağrıları görülür. Tedavi süreçleri farklıdır.

ÜST solunum yolları enfeksiyonları sıklıkla basit nezle, akut tonsillt, faranjit sinüzit ve gripal enfeksiyonlardır. Bu hastalıkların başlangıç belirtileri aynı olduğu için sıklıkla başlangıçta birbirleri ile karışabilir. Hemen hemen hepsinde ateş, boğaz ağrısı, halsizlik, kırıklık ve kas ağrıları görülür.

Etiyolojik Ajan

Etiyolojik ajanın viral mi yoksa bakteriyel mi olduğunun ayırt edilmesi gerekir. Viral nedenler en sıkboğaz nezle-kadinağrısı nedenidir. Çoğu zaman ani gelişir ve kendi kendini sınırlar. Hastaya ağrı kesici, ağız gargarası ve bol sıvı alımı önerilir. Eğer etken bakteri ise boğaz ağrısının yanında ateş de oluşur. Ateş bu hastalıklarda ayırıcı tanıda en belirleyici bulgudur. Ateş vücudun enfeksiyonlara karşı göstermiş olduğu bir reaksiyondur ve 24 ila 72 saat devam eder. Viral hastalıklarda genellikle 38 dereceyi geçmez. Bu nedenle ateş 38 dereceyi geçmedikçe hastaya antibiyotik verilmemesi uygundur. Antibiyotiklere karşı direnç oluşması, yan etkileri ve maliyeti nedeniyle bu konuda çok dikkatli davranılmalıdır.

Bol Sıvı Alımı

Basit nezle, virüslerin neden olduğu burun akıntısı, hafif ateş ve boğaz ağrısı ile karşımıza çıkan bir hastalıktır. Genellikle kendiliğinden bir haftada geçer. Hastanın bol sıvı alımı, ağrı kesicilerle şikâyetlerinde azalma görülür. Antibiyotik önerilmez.

Grip ve Nezle

Grip te genellikle nezle ile karıştırılır. Fakat gripte ateş daha yüksek olur ve hastanın genel durumu daha ağırdır. Gripte de bol sıvı alımı ve ağrı kesiciler ile yatak istirahati önerilir.

Akut Farenjit

Akut farenjit boğazın arkasının yani farinksin iltihabıdır. Genellikle virüsler sebep olur. Hastada boğaz ağrısı olur. Bol sıvı alımı, ağız gargarası ve ağrı kesici ile şikayetleri geriler.

Akut tonsillit ise bademcik iltihabıdır. Virüsler veya bakteriler neden olabilir. Hastada boğaz ağrısı en önemli şikâyettir. Eğer 38 dereceyi aşan ateş varsa bakterilerin neden olduğu düşünülür. Hastanın muayenesinde bademciklerin kızarık olduğu görülür. Kızarıklık dışında bademcikler üzerinde beyaz yapılar da görülebilir. Bademcik iltihabında boğaz kültürü alınması doğru tedavi uygulamamızda bize yol gösterici olur. Kültür sonucu Beta Hemolitik Streptokok tespit edilirse tercihen penisilin grubu bir antibiyotik 10 gün süre ile verilir. Penisilin alerjisi olanlarda diğer seçenekler yine en az 10 gün kullanılmalıdır. Ayrıca ağız gargarası ve ağrı kesici önerilir.

Akut sinüzit burun etrafındaki havalı boşlukların yani sinüslerin enfeksiyonudur. Hastada burun tıkanıklığı, sarı-yeşil burun ve geniz akıntısı olur. Bunun dışında hastada yüzde basınç hissi ve baş ağrısı da olur. Tedavide on dört gün antibiyotik, ağrı kesici ve nazal dekonjestanlar kullanılır. Nazal dekonjestanlar beş günden fazla kullanılmaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir